Technologia przyszłości. Na czym polega drukowanie 3D?
Technologia druku 3D pojawiła się już jakiś czas temu, ale popularność zyskała dopiero niedawno – rośnie ona jednak z roku na rok. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, do jak wielu celów można wykorzystać tę metodę. A zatem, na czym dokładnie polega druk przestrzenny, jakie przynosi możliwości i jakie ma zalety? Przeczytaj tekst, aby się dowiedzieć.
Czym jest druk 3D?
Już sama nazwa druku 3D wskazuje na to, że różni się on od tradycyjnych metod wydruku, z których korzysta się na co dzień. Dzięki tej metodzie jest możliwe tworzenie obiektów przestrzennych poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw wybranego materiału. Materiały te są specjalnie przystosowane do druku 3D, a także są przeznaczone do konkretnych zastosowań i różnią się składem. Przykładami mogą być PLA, ABS czy FLEX. Drukarki są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, ale obecnie można zaopatrzyć się nawet w wersje domowe. Bardzo ważną rolę przed stworzeniem danego obiektu odgrywa przygotowanie jego cyfrowego modelu lub zeskanowanie istniejącego już przedmiotu. Dobrze wykonany projekt ma duży wpływ na skuteczne drukowanie.
Przeczytaj również: Długopis 3D – czym jest to intrygujące urządzenie?
Co można wydrukować w drukarce 3D?
Wiadomo już, że drukarki 3D umożliwiają tworzenie obiektów przestrzennych, ale gdzie są wykorzystywane te urządzenia? Otóż dzięki nim można tworzyć między innymi różnego rodzaju elementy dekoracyjne, takie jak wazony czy uchwyty. Większe znaczenie ma jednak używanie tych maszyn do praktycznych celów. Za pomocą druku 3D można stworzyć między innymi obiekty wykorzystywane w medycynie, takie jak implanty czy protezy – wyjaśnia pracownik firmy LePrint. Wykorzystuje się go również w przemyśle motoryzacyjnym czy budowlanym, powoli wprowadza się go także do branży spożywczej.
Przeczytaj również: Przewaga druku 3D nad technologią skrawania
Metoda ta ma szerokie perspektywy na przyszłość. Zainteresowanie nią wzrasta, przez co jest stale rozwijana i stosowana w przypadku coraz śmielszych projektów. Producenci dążą do tego, aby w przyszłości było możliwe drukowanie konstrukcji budynków, pojazdów czy nawet ludzkich organów. Potencjał druku 3D jest ogromny.
Przeczytaj również: Elementy przestrzenne w technologii druku 3D
Jakie zalety ma druk 3D?
Drukarki 3D są przykładem wynalazku, który może odmienić oblicze przemysłu. Przede wszystkim, uczynią one pracę znacznie łatwiejszą i szybszą, pozwolą także zaoszczędzić czas i pieniądze. Projekty przygotowuje się komputerowo, co niweluje konieczność wytwarzania form. Druk cyfrowy usprawni też produkcję masową, a wykorzystywane materiały zapewnią trwałość wytworzonych obiektów. Nowoczesne drukarki 3D są wykorzystywane coraz częściej, a ich popularność z pewnością szybko nie osłabnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana