Polska polityka zagraniczna - sukces czy porażka
Polityka zagraniczna powinna być prowadzona tak, by chronić interesy państwa, zapewnić mu bezpieczeństwo, umożliwiać stały rozwój gospodarczo-ekonomiczny i realizację celów ideologicznych. Czy w przypadku Polski w ostatnich latach te wymagania zostały spełnione? Jak radzimy sobie na arenie międzynarodowej i w relacjach z innymi państwami? Zdaniem rządu – wyśmienicie, jednak publicyści i obywatele niekoniecznie się z tym zgadzają...
Polityka zagraniczna Polski oczami byłego dyplomaty
Jednym z zagorzałych krytyków aktualnej polskiej polityki zagranicznej jest Krzysztof Baliński, politolog i dyplomata, który pracował w wielu ambasadach PRL, a następnie RP: w Damaszku, Trypolisie, Syrii i Jordanii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego i tłumaczem, ale przede wszystkim publicystą. Jego teksty poświęcone polityce międzynarodowej ukazują się w „Naszej Polsce”, „Tygodniku Solidarność”, „Głosie” czy „Warszawskiej Gazecie”, a książki Balińskiego publikuje polskie wydawnictwo narodowe Capital.
Krzysztof Baliński regularnie zarzuca polskiej dyplomacji niekompetencję, a politykę zagraniczną krytykuje za pełne nieporozumień stosunki z Izraelem. Relacje polsko-żydowskie są zresztą konikiem tego publicysty, który wytyka polskim politykom zbytnie uleganie wpływom i niezdolność do konkretnej, ostrej niekiedy reakcji.
Ministerstwo Spraw Przegranych? Niepoprawne politycznie książki Balińskiego
Obraz polskiej polityki zagranicznej wyłaniający się z książek publicystycznych Krzysztofa Balińskiego jest zatrważająco ponury. Wystarczy spojrzeć na ich tytuły, by dostrzec, że w oczach tego publicysty nasze stosunki międzynarodowe to kompletna porażka:
Ministerstwo Spraw Obcych – traktujące o ataku izraelskiego ambasadora na Polskę w 2018 roku, który pozostał bez odpowiedzi;
Polska czy Polin? Sekrety relacji polsko-żydowskich – tajemnice pomijane przez mainstreamowe media, czyli o wpływie Izreala na rządy w Polsce;
Ministerstwo Spraw Przegranych. Kulisy relacji polsko-żydowskich – o stosunkach polsko-izraelskich, a także izraelsko-rosyjskich.
Nie da się ukryć, że publikacje Balińskiego są bardzo kontrowersyjne, wielu czytelników twierdzi jednak, że otworzyły im oczy – między innymi na nieudolność polityków RP w reprezentowaniu Polski na arenie międzynarodowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana