Kreatywna kwarantanna – jak spędzać czas z dziećmi?
Z powodu przedłużonej kwarantanny ze względu na koronawirusa w Polsce, dzieci muszą pozostać w domu. Z tego powodu oprócz pomocy w lekcjach, warto zastanowić się, jak spędzić wspólnie czas. Nie masz pomysłu na zabawy z dziećmi w domu? Przeczytaj, co można wspólnie robić. Zainspiruj się naszymi pomysłami. Dowiedz się, jak twórczo i aktywnie działać.
1. Rysowanie, malowanie i twórcze zajęcia
Do kreatywnych zabaw dla dzieci na czas kwarantanny zalicza się tradycyjne rysowanie. Potrzebne do tego będą:
- Kredki – zwykłe, świecowe lub artystyczne, flamastry
- Papier – lub blok rysunkowy
- Gumka
- Temperówka
Alternatywą mogą być pastele, kredki akwarelowe czy farby. W sklepach plastycznych znajdziecie różne rodzaje farb: olejne, akwarelowe, plakatowe, akrylowe, emulsyjne (tempera). Zamiast tradycyjnych malunków można się zabawić w malowanie liści – jeśli posiadacie ogród. Ciekawym pomysłem jest odrysowywanie cieni. Wystarczą ulubione zabawki rozłożone na papierze i ołówek. W ten sposób dziecko nauczy się cierpliwości i odwzorowywania kształtów. Innym twórczym zajęciem jest wycinanie. W tym celu rozłóżcie papier, trawę – jeśli posiadacie domowy ogród – słomki i mąkę. Następnie spróbujcie przeciąć nożyczkami dane rzeczy.
Ciastolina czy plastelina to kolejny pomysł zabawy w domu. Rozmieszaj i rozdrobnij mąkę, wodę, olej, jadalny barwnik oraz sól – 1/3 szklanki. Następnie formujcie dowolne kształty. Wskazówka: Możesz dodać tymianku lub cynamonu, aby pachniała lub brokatu, aby uzyskać efekt „wróżki”. Przechowuj ciastolinę przez około 3 dni w lodówce. Natomiast do stworzenia wyklejanki z literek będziesz potrzebować papieru. Napisz kilka liter, a potem rozpisz je na taśmie lub naklejkach. Cel: Dopasowanie przez dziecko litery z naklejki czy taśmy do tej na kartce. Do zabaw dla dzieci w domu należy także tworzenie oryginalnych ozdób. Aby stworzyć mobil z pomponami, przygotujcie: wełnę (włóczkę – dowolne kolory), tekturę, patyk, pomponiki, nożyczki i klej. Następnie wytnij z tektury 2 koła. Ich średnica powinna być odpowiednia do otrzymania pomponów – około 1 centymetra. Następnie owijajcie obręcze włóczką.
2. Czytanie i oglądanie wartościowych filmów
Do zabaw z dziećmi zalicza się również czytanie. W tradycyjnej formie lub w postaci e-booka – możliwości na wspólne spędzanie czasu jest wiele. Możecie wcześniej przygotować listę lektur. W zależności od wieku dzieci możecie czytać wspólnie, na głos lub stworzyć sobie kącik czytelniczy. Ciekawe propozycje oferują teatry oraz kulturalne placówki. Warto sprawdzić programy, w których można znaleźć czytane przez artystów na przykład aktorów arcydzieł światowej literatury dla najmłodszych czytelników. W ten sposób dziecko wzbogaci słownictwo i rozwinie wyobraźnię. Dobrze jest także zapoznać się z ofertą wydawnictw literatury dziecięcej i zamówić przez Internet konkretne pozycje. Z kolei wiele platform i dostawców telewizji na czas koronawirusa w Polsce proponuje za darmo lub płatnie katalog filmów animowanych, familijnych oraz serii dokumentalnych, które można oglądać całą rodziną.
3. Tradycyjne zabawy i gry
Zamiast grania w mieszkaniu w piłkę, można zagrać w tradycyjne gry planszowe. Karty do gry w wojnę, puzzle, budowanie obiektów z klocków to inne propozycje. Do tradycyjnych zabaw dla dzieci zaliczają się:
- Ciepło-zimno: schowaj przedmiot, a następnie przyglądaj się, jak dzieci i partner próbują go odnaleźć. Możesz im pomagać poprzez naprowadzanie. Lodowato oznacza daleko, gorąco – blisko
- W chowanego – policz do 10, a następnie odszukaj dzieci, które się schowały. Potem nastąpi zamiana ról
- Kalambury – wymyśl hasło na przykład zwierzę lub potrawę. Następnie podaj kategorię. Pokaż hasło poprzez gesty lub je narysuj, tak, aby reszta je odgadła. Grę można przeprowadzać w konkurujących ze sobą drużynach
Do zabaw ruchowych dla dzieci zaliczają się dodatkowo gry ze sznurkiem, piłką, przeprawy „przez rzekę” (poruszanie się po ustawionych na podłodze-wodzie przedmiotach na przykład kartkach czy kamieniach. Wygrywa ten, kto przejdzie całą trasę bez dotknięcia „wody”) czy wspólny taniec.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana