Formaty ksero w drukarniach. Co oznaczają poszczególne symbole?
Idąc do drukarni po usługę ksero, z reguły niesie się ze sobą dokumenty o standardowych wymiarach A4, których skopiowanie nie nastręcza trudności. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy powielić chce się materiały w nietypowym rozmiarze i niezbędne jest ksero wielkoformatowe. Od pracownika drukarni można wówczas dowiedzieć się, że najbardziej znany format A może osiągać nawet 10 rozmiarów.
Formaty zgodne z normą ISO 216
Format arkusza papieru to nic innego jak jego długość i szerokość. Najpowszechniej znane i używane w obecnych czasach formaty arkuszy papieru, czyli A oraz B, zostały wdrożone jako standardowe wraz z międzynarodową normą ISO 216.
Przeczytaj również: Cechy druku offsetowego
Jak informuje pracownik drukarni Strefa Xero z Warszawy: Norma ISO 216 jest powszechnie stosowana na całym świecie, a najpopularniejszym formatem jest oczywiście A4, który wykorzystuje się w codziennym życiu i pasuje do każdej standardowej drukarki biurowej. Warto jednak wiedzieć, że istnieje jeszcze system amerykański i japoński, z których korzysta się w wybranych rejonach świata do dzisiaj, pomimo oficjalnego wdrożenia normy ISO 216.
Wielkości formatu A
Znany każdemu format papieru, czyli A4, to arkusz o wymiarach 21 cm × 29,7 cm. Aby uzyskać mniejszą wielkość, na przykład format A5, należy po prostu złożyć arkusz A4 na pół wzdłuż krótszego boku o długości 21 cm. Wówczas otrzymuje się arkusz o wymiarach 14,8 cm × 21 cm. Postępując analogicznie z otrzymanym arkuszem, a więc dalej składając go na pół, osiągnąć można kolejne wymiary formatu A, czyli A6, A7 i tak nawet aż do A10.
Przeczytaj również: Poprawne przygotowanie pliku do druku
Z kolei arkusz formatu A o wymiarach większych od A4 otrzymuje się poprzez „dokładanie” do niego kolejnych arkuszy. To znaczy, że format A3 będzie równy wielkością dwóm standardowym formatom (A4), zestawionym ze sobą wzdłuż dłuższych boków o długości 29,7 cm, czyli będzie wynosił 29,7 cm × 42 cm. Jednak aby uzyskać jeszcze większy format, czyli A2, nie wystarczy dołożyć do A3 kolejnego arkusza A4 – lecz dwa! Lub zestawić ze sobą proporcjonalnie cztery kartki A4, aby powstała powierzchnia o wymiarze 42 cm × 59,4 cm. Działanie to można kontynuować aż do uzyskania formatu A0, czyli arkusza o wymiarach 84,1 cm × 118,9 cm, na który składa się aż szesnaście standardowych kartek papieru.
Przeczytaj również: Jak wygląda produkcja opakowań na hamburgery?
Ksero wielkoformatowe
Kserowanie materiałów o wymiarach większych niż standardowy format A4 jest możliwe tylko w specjalistycznych punktach ksero. Usługa znana jako ksero wielkoformatowe obejmuje formaty od A3 do A0. Oczywiście w profesjonalnych punktach ksero możliwe jest uzyskanie kopii na jeszcze większym formacie A, oznaczanym np. 2A0 czy A0+.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana